Sprzątanie - porady

Czyszczenie sprzętu AGD – praktyczne porady

Jak czyścić AGD

Z lodówki, pieca z piekarnikiem oraz pralki korzystamy praktycznie codziennie. Dodatkowo posiadamy w kuchni drobne sprzęty AGD takie jak czajnik czy mikrofalówka. O wszystkie te sprzęty należy dbać szczególnie ze względu na częstotliwość ich używania. W poniższym artykule zamieszczamy przydatne porady, dzięki którym czyszczenie sprzętu AGD nie będzie dla Ciebie problemem. Zapraszamy do lektury!

Czyszczenie pralki

Pralka, choć nie jest sprzętem kuchennym jest bardzo intensywnie eksploatowana, dlatego trzeba ją co jakiś czas czyścić. Możemy w tym celu wykorzystać specjalny środek, który usuwa osady, resztki płynu lub proszku do prania oraz odświeża pralkę. Problemy z kamieniem rozwiążą tabletki lub proszek przeciw osadzaniu się kamienia. Możemy też wykorzystać domowe sposoby – należy nastawić automat na 90 stopni i dosypać dużą ilość sody oczyszczonej lub octu. W ten sposób pozbędziemy się zanieczyszczeń z trudno dostępnych miejsc, a nasza pralka będzie działała przez długie lata. Pamiętajmy, że przed każdym praniem należy sprawdzić kieszenie brudnych ubrań, ponieważ mogą się tam znajdować drobne przedmioty narażające pralkę na uszkodzenie.

Lodówka – jak zachować jej czystość?

Lodówkę trzeba często myć, zwłaszcza jeśli przypadkiem coś w niej się zepsuje. Można zdezynfekować ją wodą z octem lub specjalnym preparatem. Raz na pół roku zaleca się rozmrażać całą lodówkę i dokładnie ją oczyszczać. Jeżeli mamy problem z nieprzyjemnym zapachem musimy przejrzeć wszystkie produkty spożywcze i dokładnie je pozamykać w specjalnych pojemnikach. Następnie pozostawiamy na noc w lodówce talerzyk z wysypaną sodą oczyszczoną lub przekrojoną na pół cytryną. Następnego ranka możemy cieszyć się świeżą lodówką – soda oczyszczona i cytryna pochłaniają nieprzyjemne zapachy.

Kuchenka

Płytę indukcyjną, kuchenkę elektryczną lub gazową wystarczy myć gąbką z płynem do mycia naczyń. Jeśli jednak zabrudzenia są większe, warto namoczyć powierzchnię przed myciem lub użyć dedykowanego środka chemicznego – w sprayu lub mleczka. Nowoczesne piekarniki posiadają nieprzylegającą powierzchnię, do której brud nie przywiera lub odpada. O starsze kuchenki oraz elementy metalowe należy jednak dbać. Istnieją produkty do czyszczenia piekarnika, dzięki czemu nie trzeba go będzie szorować. Do tłustych plam na szybie stosuje się płyn do szyb lub odpowiednią piankę z odtłuszczającym składnikiem.

Mikrofalówka i czajnik

Talerz mikrofalówki trzeba umyć po każdym skorzystaniu, zaś całe jej wnętrze wystarczy czyścić w momencie kiedy odgrzewana potrawa je pobrudzi. Po każdym użyciu zaleca się pozostawić otwarte drzwiczki od mikrofalówki – w ten sposób pozbędziemy się zapachu jedzenia. Warto zadbać również o jakość wody w czajniku elektrycznym. Pamiętajmy, aby każdego dnia rano wymienić w nim wodę, a raz na jakiś czas wyczyścić czajnik specjalnym środkiem chemicznym, octem lub kwaskiem cytrynowym.

Regularne czyszczenie sprzętu AGD sprawi, że posłuży on nam dłużej. Dlatego warto rozeznać się w specjalnych środkach chemicznych i dopasować produkt do naszego sprzętu. Zaniedbanie tego procesu może mieć dla nas nieciekawe skutki. Mamy nadzieję, że powyższy artykuł będzie dla Was pomocny! Zapraszamy do lektury naszych innych tekstów – m.in. Jak oczyścić stopę żelazka?

(1) Comment

  1. Tylko niemieckie sprawdzone marki środków czystości. Nie ma innego wyjścia – testowałam wszystko i tylko te środki radzą sobie z najgorszymi zapachami i brudami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *