Sprzątanie - porady

Jak wyczyścić zmywarkę? Poradnik krok po kroku

Jak wyczyścić zmywarkę?

Zastanawiasz się jak wyczyścić zmywarkę? Czystość tego urządzenia to bardzo ważny aspekt, o który należy dbać. Czyste naczynia i zadbana zmywarka to także gwarancja naszego zdrowia. Jak jednak zabrać się za czyszczenie? Przede wszystkim należy ją regularnie i starannie myć. W tym celu niezbędne będzie zajrzenie do instrukcji obsługi urządzenia, w której opisane są zalecenia dotyczące jej czyszczenia oraz pokazano jak rozłożyć poszczególne elementy. W poniższym artykule zamieszczamy szereg porad, dzięki którym dowiesz się jak wyczyścić zmywarkę. Zapraszamy do lektury!

Ruchome elementy

Na początku powinno się wyjąć i umyć kosze na naczynia i sztućce oraz zmyć z nich brud i osady. Wystarczy do tego zwykły płyn do mycia naczyń, woda i gąbka. Następnie należy wyciągnąć filtry i również przemyć je w detergencie do naczyń. Jeżeli zauważymy na filtrze kamień, musimy zadbać także o ten aspekt. Można w tym celu użyć specjalnych tabletek lub proszku usuwających kamień. Albo domowym sposobem włożyć filtr do szklanki z octem na pół godziny. Jeśli osad z kamienia pojawił się pamiętajmy żeby co jakiś czas odkamieniać zmywarkę.

Jak wyczyścić zmywarkę – myjemy wnętrze

Potem myjemy dokładnie za pomocą ściereczki i specjalnego płynu lub wody z octem całe wnętrze urządzenia. Trzeba koniecznie zadbać o uszczelki, żeby nie zbierały się w nich resztki jedzenia, na przykład okruszki. Po tym procesie trzeba włożyć filtry i kosze z powrotem do wnętrza zmywarki i nastawić program. Używając specjalnego preparatu chemicznego pozbędziemy się brudu, osadów i nieprzyjemnego zapachu. Większość środków zadba również o rozpuszczenie ewentualnego kamienia. Możemy również wykorzystać domową metodę – do pojemnika na tabletkę czyszczącą trzeba wsypać sodę oczyszczoną, a na dno urządzenia wlać szklankę octu. Zmywarkę najlepiej zaprogramować na najwyższą temperaturę. Po zakończeniu cyklu należy otworzyć ją na 10-15 minut. To także zwyczaj, który powinien towarzyszyć nam po każdym zmywaniu. Dzięki niemu zapobiegniemy tworzeniu się pleśni i nieprzyjemnego zapachu.

Jak często czyścić zmywarkę?

Ze względu na to, że zmywarka jest odpowiedzialna za czystość naszych naczyń, musi ona być stale czysta. Zaleca się myć filtry raz na tydzień, natomiast mycie zmywarki za pomocą sody i octu raz w miesiącu. Takie regularne czyszczenie tego urządzenia pozwoli nam na cieszenie się nieskazitelnie czystymi naczyniami! Dodatkowo znacznie wydłużamy żywotność naszej zmywarki.

Zmywarkę należy myć kompleksowo, raz w miesiącu. Jednak o filtry warto zadbać wcześniej, raz na tydzień. Po każdym zmywaniu należy usunąć resztki jedzenia, które mogą się przykleić i niepotrzebnie brudzić w kolejnych cyklach prania. Mamy nadzieję, że powyższy artykuł będzie dla Was przydatny i wiecie już jak wyczyścić zmywarkę. Zachęcamy do zapoznania się z naszymi innymi wpisami na naszym blogu – dowiecie się z nich między innymi jak oczyścić stopę żelazka. Zapraszamy!

(1) Comment

  1. Małgosia Roj says:

    Kupiłam świetne tabletki do zmywarki niemieckiej firmy. Radzą sobie świetnie, nie pozostawiają przykrego osadu na sztućcach i talerzach. Jednocześnie dokupiłam preparat do czyszczenia zmywarek, też niemieckiego producenta. Jakość pierwsza klasa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *