Mimo panującej obecnie pandemii, która uderzyła w wiele biznesów, sporo przedsiębiorców nie porzuca marzeń o założeniu własnego biznesu. Jest to jednak decyzja, która na pewno wymaga sporego poświęcenia. Niezbędne będą również spore wyrzeczenia i czas. Dotyczy to zwłaszcza początków działalności. Dzisiaj przyjrzymy się, jak założyć sklep z chemią gospodarczą. Zweryfikujemy również, czy jest to decyzja opłacalna, a także, na jakie aspekty należy zwrócić uwagę.
Prowadzenie sklepu raczej nie wiąże się z koniecznością posiadania odpowiednich kwalifikacji. Nie oznacza to jednak, że prowadzenie tego typu działalności jest zadaniem prostym. Z pewnością, jeśli chcesz zrobić to dobrze, musisz wykazać się pewną wiedzą dotyczącą nie tylko samego funkcjonowania sklepu, ale również sprzedawanego asortymentu. Założenie sklepu z chemią gospodarczą wymaga również znajomości procedur niezbędnych do jego stworzenia. Chcąc prowadzić tego typu przedsiębiorstwo, musisz wiedzieć, jakie dokumenty należy złożyć, by działać zgodnie z prawem i spełnić wszystkie formalności.
Jeśli zastanawiasz się, jak założyć sklep z chemią gospodarczą, musisz wiedzieć, że niezbędne będzie złożenie odpowiednich formularzy m.in. w urzędzie miasta lub gminy, a także ZUS i urzędzie skarbowym. Jedną z najpopularniejszych form jest jednoosobowa działalność gospodarcza. Właściciel jednoosobowej działalności gospodarczej może jednak zatrudniać pracowników. Działalność taką rejestruje się za pomocą formularza CEIDG-1. Zakładając własny sklep, musisz również wybrać formę opodatkowania. Masz do wyboru możliwości takie jak opodatkowanie na zasadach ogólnych, podatek liniowy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych oraz kartę podatkową. Aby wybrać formę opodatkowania, która będzie dla Ciebie najbardziej opłacalna, powinieneś wziąć pod uwagę przewidywany przychód oraz wysokość ponoszonych kosztów.
Kasa fiskalna
Jeśli zamierzasz sprzedawać w swoim sklepie produkty konsumentom, niezbędne jest ewidencjonowanie sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej. Jeśli nie przekroczysz ustalonego limitu obrotu, możesz zostać zwolniony z tego obowiązku. Istnieje jednak katalog produktów, które bezwzględnie powinny zostać ewidencjonowane za pomocą kasy fiskalnej. W takim przypadku nawet jednorazowa ich sprzedaż wymaga ewidencji. Nawet jeśli będziesz zwolniony z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej, nie oznacza to, że nie musisz dokumentować swojej sprzedaży w ogóle. W takim przypadku prowadząc sklep, musisz za każdym razem zapisać transakcje, do których doszło.
Konkurencja
Zanim założysz swój własny sklep z chemią gospodarczą, niezbędne będzie przeanalizowanie Twojej potencjalnej konkurencji. Dzięki takim działaniom zwiększasz szanse na swoje powodzenie. Prowadząc sklep, musisz brać pod uwagę działania konkurentów. Zwróć między innymi uwagę na to, jakie ceny oni oferują, a także jak wygląda obsługa klienta w ich przypadku. Postaraj się wyróżnić na ich tle. Możesz to zrobić za pomocą korzystniejszych cen, bogatszego asortymentu lub lepszej obsługi klienta. Wszystkie te czynniki sprawią, że klienci będą chętniej odwiedzać Twój sklep i robić w nim zakupy.
Sklep z chemią gospodarczą może okazać się dobrym pomysłem na biznes, o ile nie powstanie obok hipermarketu. Popularne hipermarkety oferują bardzo zróżnicowany towar w korzystnych cenach. Ze względu na to wysoce prawdopodobne, że klienci, chcąc dokonać zakupu, zdecydują się właśnie na zaopatrzenie się w popularnym sklepie. Jeśli zamierzasz otworzyć sklep z chemią gospodarczą, możesz otworzyć go np. w małej miejscowości. Twój asortyment nie powinien być jednak zbyt ograniczony i specjalistyczny, ponieważ może się okazać, że nie znajdziesz na niego wystarczającej liczby klientów.
Jak założyć sklep z chemią gospodarczą? Zadbaj o asortyment!
Kolejnym czynnikiem, niezwykle istotnym w powodzeniu Twojego sklepu jest asortyment. Zadbaj o wysokiej jakości produkty. Jeśli zaoferujesz asortyment niskiej jakości, który nie spełnia swoich podstawowych zadań, mało prawdopodobne, że klienci będą chcieli kupić Twoje produkty ponownie. Wybierz zatem sprawdzone źródło zaopatrzenia. Mogą być nim np. hurtownie. Inna możliwość to zakup bezpośrednio od producenta, jednak jest to opcja dla tych właścicieli sklepów, którzy będą sprzedawać spore ilości asortymentu i mogą sobie pozwolić na zakup kilkuset lub nawet kilku tysięcy sztuk danego produktu. Jeśli zatem zamierzasz prowadzić niewielki, wyspecjalizowany sklep z chemią gospodarczą, zakup towaru bezpośrednio u producenta raczej nie jest rozwiązaniem najbardziej odpowiednim.
Jeśli decydujesz się na założenie sklepu z chemią gospodarczą w formie sklepu internetowego, opcją, którą szczególnie ceni sobie wielu przedsiębiorców posiadających własne sklepy, jest dropshipping. Jest to model logistyczny, który wykorzystuje się w przypadku sprzedaży przez internet. Wykorzystując dropshipping, nie musisz posiadać własnego magazynu. Co więcej, dzięki dropshippingowi unikasz ryzyka zamówienia zbyt dużej liczby towarów, na które nie znajdziesz klientów. Wykorzystując ten model, zbierasz zamówienia od swoich klientów, a produkty są do nich wysyłane bezpośrednio przez dystrybutora. Dystrybutor bierze na siebie ciężar działań związanych z przechowywaniem produktów, pakowaniem oraz dostawą. Ponieważ produkty są wysyłane dopiero wtedy, kiedy klient jest zainteresowany ich zakupem, unikasz ryzyka, którego obawia się większość początkujących przedsiębiorców, które polega na zamówieniu zbyt wielu towarów, na które nie ma chętnych.
O czym jeszcze należy pamiętać?
Z pewnością Twoje wątpliwości budzą nie tylko kwestie dotyczące wyłącznie tego, jak założyć sklep z chemią gospodarczą, ale również tego, czy jest to rozwiązanie opłacalne i ile musisz zapłacić na samym początku. W przypadku prowadzenia sklepu z chemią gospodarczą nie musisz wkładać dużych kwot, by zadbać o odpowiedni wystrój wnętrza. Nie jest konieczna również duża powierzchnia sklepu stacjonarnego. W przypadku sklepu wyspecjalizowanego, takiego jak sklep z chemią gospodarczą, wystarczająca powinna być powierzchnia 30-40 metrów kwadratowych. Powinieneś kupić również niezbędne meble, takie jak półki i regały. Konieczny będzie również blat, na którym umieścisz kasę fiskalną. Na tego typu wyposażenie sklepu będziesz musiał wydać około 20-30 tysięcy złotych.
Nieco droższą inwestycją będzie samo wyposażenie sklepu pod względem sprzedawanych produktów. By przyciągnąć klientów do sklepu, powinieneś zadbać o odpowiedni asortyment. Im większe jego zróżnicowanie, tym bardziej prawdopodobne, że trafisz do większej liczby klientów. Na odpowiednie zaopatrzenie na samym początku powinieneś wydać około 50 tysięcy złotych. Z czasem możesz tę kwotę zmodyfikować, w zależności od tego, które produkty będą najchętniej kupowane. Nie ograniczaj się do produktów jednego typu. Postaw na różne marki, zapachy i pojemności opakowań. Dzięki temu zwiększasz szanse, że ktoś zostanie Twoim klientem.
Mamy nadzieję, że dzięki naszemu artykułowi kwestie takie jak to, jak założyć sklep z chemią gospodarczą, stały się trochę jaśniejsze. Jeśli zdecydujesz się na tego typu inwestycję, życzymy Ci powodzenia w prowadzeniu własnego biznesu! Jeśli chcesz dowiedzieć się jeszcze więcej na temat sprzedaży zagranicznej chemii gospodarczej, przeczytaj nasz poprzedni artykuł: Sprzedawaj zagraniczną chemię!