Sprzątanie - porady

W jaki sposób wyczyścić przypalone żelazko? Jak oczyścić stopę żelazka?

Jak oczyścić stopę żelazka

Zastanawiasz się jak oczyścić stopę żelazka? To wbrew pozorom nie taki błahy problem. Trzeba bowiem wyczyścić je tak, żeby nie zniszczyć powierzchni prasującej. Od stopy urządzenia (tak nazywa się powierzchnia prasująca) zależą sposoby jej konserwacji. Przede wszystkim przypalone żelazko przed czyszczeniem należy wyłączyć i wyjąć wtyczkę z kontaktu oraz poczekać aż całkowicie wystygnie. W poniższym artykule zamieszczamy szereg porad, dzięki którym dowiesz się jak oczyścić stopę żelazka. Zapraszamy do lektury!

Specjalne środki

Sztyft do czyszczenia powierzchni prasującej to niedrogi i uniwersalny środek. Nie tylko umyje ale także wypoleruje i odświeży stopę żelazka. Warto używać go systematycznie w celu konserwacji powierzchni, ale poradzi sobie oczywiście także z przypaleniami.

Jak oczyścić stopę żelazka? Ceramika

Ceramiczna powierzchnia potrzebuje specjalnego traktowania. Możemy użyć domowego sposobu. Wystarczy namoczyć ściereczkę sokiem z cytryny lub octem i pocierać powierzchnię. Najlepiej wykonać tę czynność na lekko nagrzanym żelazku (jednak odłączonym od prądu!) Jeżeli to rozwiązanie nie skutkuje, możemy dodać sodę oczyszczoną.  Jednak mocno przypalone żelazko musimy umyć za pomocą specjalnych środków chemicznych. Pamiętajmy jednak, że muszą one być dedykowane właśnie ceramicznej powierzchni, w innym przypadku możemy poważnie uszkodzić stopę żelazka. Można również wykorzystać skrobak do żelazka. Wcześniej warto spryskać stopę środkiem do czyszczenia żelazek, aby namoczyć powierzchnię.

Stalowa powłoka

Przy powłoce stalowej sprawdzi się wilgotna szmatka z dodatkiem soli kuchennej. Warto wybrać sól drobnoziarnistą, aby przypadkiem nie porysować stali podczas pocierania. Z tego też względu nie można używać skrobaków. Środkiem chemicznym, który sprawnie poradzi sobie z zabrudzeniem będzie każdy płyn przeznaczony do czyszczenia stali nierdzewnej i chromowanej. Można wykorzystać go do czyszczenia innych metalowych powierzchni w naszym domu.

Stopa teflonowa

Teflonowa powłoka, podobnie jak ceramiczna wymaga specjalnego traktowania. Nie wolno korzystać z soli ani żrącej sody oczyszczonej. Sprawdzi się tu jednak ocet. Należy namoczyć ją miękką ściereczką i pocierać. Ciekawym i skutecznym sposobem jest również prasowanie folii aluminiowej, która usuwa przypalenia i zabrudzenia. Istnieją również preparaty chemiczne przeznaczone do tego rodzaju powierzchni. Możemy używać ich bez obaw o stopę naszego żelazka.

Trudno dostępne miejsca

Często zabrudzenia pojawiają się w trudno dostępnych miejscach. Przy żelazku są to najczęściej upusty pary. Możemy je wyczyścić za pomocą patyczków higienicznych namoczonych octem.

O żelazko jak o każdy domowy sprzęt należy dbać. Warto oczyścić jego wnętrze co jakiś czas, żeby nie osadził się kamień. Powierzchnię stopy zaś warto czyścić regularnie nie czekając na zwiększenie ilości przypalonej powłoki. Mamy nadzieję, że powyższy artykuł będzie dla Was pomocny i wiecie już jak oczyścić stopę żelazka. Zachęcamy do zapoznania się z naszymi innymi wpisami – np. Jak wyczyścić zmywarkę?

(1) Comment

  1. Dziękuję za radę. Faktycznie mam stalową stopę żelazka i myślałam, że nie dam rady jej wyczyścić bez uszkodzenia powierzchni. Rada jednak zdała egzamin i żelazko jest czyste 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *